Začínáme s historickými oděvy



Tyto informace platí především pro Anglii, ale velmi podobně oblečené ženy najdeme i ve Francii nebo Holandsku, stejně tak jako v britských a francouzských koloniích v Severní Americe. Nejjednodušší verze oblečení chudší ženy se v 2. polovině 18. století skládala z:

- dlouhé spodní košile
- dlouhé sukně
- volnějšího kabátku
- čepečku
- šátku kolem krku
- zástěry
- punčoch a střevíců

Malé děti bývaly oblečené do dlouhých košilek a jednoduchých šatů. Z dobových vyobrazení v galerii si můžete udělat představu, jak vypadalo dámské oblečení vypadalo v praxi.

Tyto návody jsou určené pro začátečníky, kteří se potřebují zorientovat a nebo ty, kteří se chtějí prostě účastnit akcí a moc nad tím nehloubat. Z toho důvodu neuvádím více různých možností a variant, ale pouze jednoduchý návod na výběr látky, nastřižení a ušití. Pokud ale budete mít všechno hotovo a stále chuť do práce, je tu i několik tipů, co dál.

Než se pustíte do vlastní výroby, ujasněte si, jaké historické období vás zajímá. Užitečné může být i vysvětlení základních pojmů použitých v návodech a týkajících se šití v ruce. Stříhejte jen vypranou (a tím pádem vysráženou) látku, s 4 - 10% navíc počítejte už při nákupu.

Po najetí kurzorem na obrázek se objeví popis. Obrázky jdou zpravidla rozkliknout a zobrazit v původním umístění ve větší velikosti. Na pozadí této stránky je kresba britského umělce Paula Sandbyho z let 1758 - 1760. Jmenuje se Žena a dítě s panenkou a je součástí sbírky Paula Mellona v Yale Center for British Art.

.

Klára Posekaná



morrigna.xaint.net pište na: klara.parolkova (zavinutec) seznam.cz