Není osmnáctka jako osmnáctka aneb Nejstručnější možný úvod do historie:40. - 60. léta

V Británii vládne Jiří II., ve Francii Ludvík XV. a v Rakousku Marie Terezie. Ve 40. letech se odehrává řada vojenských konfliktů: Rakousko válčí s Pruskem, Bavorskem a Francií o Slezsko (a prohrává), je potlačeno skotské povstání a v Americe bojují Francie s Británií. V letech 1756 - 1763 se téměř celá Evropa včetně amerických kolonií zapojí do války Sedmileté (Francouzsko-indiánské), ve které Británie s Pruskem porazí Francii, Španělsko, Rakousko a Rusko.

Dámská móda preferuje přiléhavý živůtek, volnější rukávy a hodně širokou splývavou sukni. Pánové nosí obleky sestávající se z kalhot pod kolena, vesty a dlouhého, od pasu dolů volného kabátu s velkými manžetami.

Arthur Devis (1712-1787): Rodinný portrét, známý také jako Swainovi z Fencroftu v hrabství Cambrige, 1749, olej na plátně, Yale Center for British Art, Paul Mellon Collection

70. - 80. léta

V Británii je králem Jiří III., ve Francii se trůnu ujímá mladý Ludvík XVI. a v Rakousku do vlády Marie Terezie čím dál tím víc zasahuje její syn Josef II. V Evropě je klid, ale americké kolonie vyhlásily 1776 nezávislost na Británii, následovala válka a v roce 1783 uznání USA ze strany Británie.

V dámské módě jsou populární úzké rukávy, zdobení skládanými pruhy látky a vysoké čepce. Pánské vesty se zkracují, kabáty přiléhají těsněji k tělu.

Francis Wheatley (1747-1801), Olierovi a Wardovi, ca. 1778, olej na plátně, Yale Center for British Art, Paul Mellon Collection

90. léta a začátek 19. století

V Rakousku po smrti Josefa II. vládne nejprve krátce jeho bratr Leopold II., pak Leopoldův syn František I.V Británii pokračuje období vlády Jiřího III., ve Francii probíhá revoluce, je vyhlášena republika a Ludvík XVI. končí pod gilotinou. 1803 začínají Napoleonské války.

Nejvýraznějším prvkem pánské i dámské módy je zvyšující se pas a zprvu nahoře rozšířená, na přelomu století pak štíhlá silueta. Ženy nosí dlouhé nebo naopak velmi krátké rukávy, z pánských šatníků mizí tříroháky a objevují se dlouhé kalhoty.

George Morland (1763-1804) Rybářský piknik, 1789, olej na plátně, Yale Center for British Art, Paul Mellon Collection William Redmore Bigg (1755-1828) Křest dědice, ca. 1799, olej na plátně, Yale Center for British Art, Paul Mellon Collection

zpět na úvodní stránkumorrigna.xaint.net pište na: klara.parolkova (zavinutec) seznam.cz