Všechno mám... tak co dál?Ve chvíli kdy máte základní výbavu hotovou, existje několik možností, co dál. Mezi návody chybí oblečení do chladného počasí - pláště a bezprsté rukavice sahající k loktům, vynechala jsem například i hodně časté zástěry s přišpendleným laclem nebo velmi praktické kapsáře nošené pod sukní a nahrazující kabelky. Stejně tak i čepečků je mnoho typů, hodně oblíbené byly špendlené nebo zavazované pod bradou. Přes bílé plátěné čepečky se nosily tmavé čepce s kšiltem nebo široké ploché slamáky.

Než se ale pustíte do šití šatů nebo vypasovaných kabátků, je potřeba si pořídit dobový korzet. Ten nesouží ke stažení pasu, ale podpírá prsa a udržuje trup vzpřímený - bez něj šaty nevypadají dobře a teprve na postavě oblečené v korzetu je možné brát míry na šaty. Nevyztužené šněrovačky nejsou alternativou korzetu pro chudé, protože neplní jeho funkce (a zřejmě se v západní Evropě vůbec nepoužívaly). I poměrně nemajetné a fyzicky pracující ženy nosily korzety, ale jen vyjímečně na veřejnosti nezakryté.

Při vylepšování šatníku mějte na paměti, že oblečení by mělo tvořit logický a stejnorodý celek. Všechny kusy by měly pocházet z jednoho období a být zhruba srovnatelně luxusní - extrémním příkladem je bosá žena v krajkách a hedvábí.

zpět na úvodní stránkumorrigna.xaint.net pište na: klara.parolkova (zavinutec) seznam.cz