Volný kabátekPřes dlouhou košili a sukně si ženy oblékaly volné kabátky. Měly napodobovat módní šaty, měly proto velký výstřih, rukávy k loktům, přes prsa a břicho byly spíše přiléhavé a od pasu dolů volně nařasené. Vypasování se dělalo záševkem na zádech a mírným překřížením a následným prošpendlením předních dílů od výstřihu do pasu.

Ke konci století se pas posouval výše, proto se kabátky stahovaly tkanicemi navlečenými v tunýlky pod prsy a někdy i ve výstřihu, často měly i delší (ale sále poměrně úzké) rukávy.

materiál

Zde je výběr látek nejvolnější - používala se vlna, len, bavlna (i jejich směsí), jednobarevné, proužkované i květované. Podšívku (není nutná) nejlépe ze lnu. Spotřeba látky je zpravidla 1,6 - 1,8 m (dvojnásobek délky), stačila by i šíře 90cm.

nastřižení a ušití

Vystřihneme tvar (viz. střih), rozměry volíme tak, aby šířka rukávů umožňovala volný pohyb, ale zase nepřipomínaly rukávy kimona, přes prsa by měl kabátek být o cca 15 cm volnější a přes boky co nejširší. Výstřih by měl být zhruba stejně velký jako u košile.

Vystřižený předozadní díl přehněte, sešijte plochým švem od konců rukávů přes boku až k spodnímu okraji. Olemujte rukávy, výstřih a rozstřižení vepředu. Nakonec se oblečte do sukně a košile, na sebe si vezměte kabátek poruby a vzadu si našpendlete záševek (prohlubující se od krku dolů) tak, aby vepředu bylo možné kabátek pohodlně sepnout špendlíky a boční švy byly symetricky. Svlékněte kabátek a našpendlený záševek prošijte zadním stehem.

Pokud by měl kabátek odpovídat pozdějšímu období, nedělejte na zádech záševek ale našijte kolem dokola zhruba ve výšce pod prsy začišťovacím stehem dlouhý proužek látky, který vytvoří tunýlek, do kterého se navlékne tkanice. Druhá tkanice se provlékne širším lemováním výstřihu.

zpět na úvodní stránku

morrigna.xaint.net pište na: klara.parolkova (zavinutec) seznam.cz