Dlouhá spodní košile



Na holé tělo si ženy oblékaly dlouhou košili, která byla vnímána jako spodní prádlo a většinou z ní nebylo vidět víc než manžety. Tvar a velikost výstřihu odpovídala výstřihu šatů nebo kabátku, pod který se košile nosila. Stejně tak se měnil střih rukávů košile - zprvu byly dlouhé pod lokty a relativně široké, od 60. let stejně dlouhé ale užší, od konce 80. pak krátké.

materiál

Tenké bílé (nebo pro nejchudší ženy režné) plátno. Nevadí když je průsvitné, košile se nikdy nenosí samotná. Pokud kupujete plátno šíře 140 cm, potřebujete dvakrát délku košile (tedy cca 2,5 metru).

nastřižení

Látku přeložte a vystřihněte z ní vcelku přední a zadní díl (dva spojené lichoběžníky). Délka každého odpovídá délce košile (zpravidla sahala pod kolena a do půlky lýtek), šířka v nejužším bodě odpovídá šířce v ramenou (cca 55 m), šířka při dolním okraji musí být dostatečná, aby nebránila při chůzi (cca 100 cm). Potom vystřihneme průkrčník oválného tvaru tak velký, aby po olemování (tedy zahnutí dovnitř o cca 2 cm) vyšel výstřih několik centimetrů nad bradavky, vzadu vystřihujeme jen o pár centimetrů, jinak by košile padala z ramenou.

Pak vystřihneme oba rukávy - šířka podle období a postavy (cca 60 - 30 cm), stejně tak i délka (35 - 15 cm) a dva klínky do podpaží (cca 15 x 15 m). Pokud má košile odpovídat spíše ranějšímu období, nastřihneme i dvě manžety (šířka cca 6 cm, délka podle obvodu ruku pod loktem, nezapomeňte přidat na švové záložky).

Pokud stříháte na první košili a nejste si jisté rozměry, můžete její zkrácenou verzi nejdřív nastehovat např. ze starého povlečení a vyzkoušet, jak vám sedí.

ušití

Olemujte výstřih. Můžete z lícové strany vyšít dvě kulaté dírky, vzniklý tunýlkem protáhnout úzkou tkanici a výstřih tam mírně stahovat, ale opravdu mírně - jen o pár centimetrů (neslouží k bohatému řasení ani stahování až ke krku).

Na předním i zadním díle si naznačte na obou bočních krajích poloviny jejich délky a z tohoto místa veďte pomyslnou linii přímo dolů (kolmo na spodní okraj, na střihu naznačeno čárkovaně) - podél této linie látku přeložte rubem dovnitř, okraj hustě obšijte začišťovacím stehem a zase rozložte (výsledek by měl imitovat košili střiženou z užší látky).

Pokud máte na košili manžety, olemujte budoucí rozparky (stačí cca 6 cm), látku rukávu nařaste do manžety, pak manžetu přehněte dovnitř a přišijte začišťovacím stehem. Ke každému kraji manžety vyšijte podélnou knoflíkovou dírku - manžeta se nejjednodušeji svazuje provlečeným tkalounem. Pokud je košile bez manžet, jen okraj olemujte.

Přišijte rukáv k předozadnímu dílu košile, pokud je rukáv širší, naskládá se ve střední části zhruba na šířku 35 cm. Na jedné straně všijte klínek (jedním okrajem k rukávu, druhým k předozadnímu dílu). Sešijte celý bok košile od rozparku rukávy, přes druhé dva okraje klínku až ke spodnímu okraji. Postup zopakujte s druhým rukávem, klínkem a bokem, vše se šije plochými švy. Nakonec olemujte spodní okraj.

zpět na úvodní stránku





morrigna.xaint.net pište na: klara.parolkova (zavinutec) seznam.cz