Pásek sukněKdyž šijeme pásek u sukně, je těžké se spoléhat na dochované kusy oděvů - obyčejných sukní je v muzejních sbírkách docela málo a pásek na nich bývá zpravidla dodatečně upravován. Lepší je vycházet z obrázků, které obvykle zachycují sukni nařasenou do úzkého pásku a zavazovanou vzadu na dvojici tkanic. Vzadu na sukni je rozparek umožňující oblékání.

Petticoat Government petticoat for the Princess of Wales, 1762

Zdá se, že pásek bývá obvykle z tkalounu, který zároveň tvoří vázací tkanice. Na některých zástěrách najdeme pásek z úzkého pruhu látky, stejného jako zbytek zástěry, ale u sukně nezbývají odstřižky a tak proč by marnili drahou látku, když postačí levnější tkaloun?

Sukně královny Marie Terezie, 174 Sukně královny Marie Terezie, 1742

Na některých obrázcích jsou vidět i rozparky na bocích (od pasu cca 25 cm dolů) umožňující přístup do kapsářů nošených pod sukní, pásek však zůstává vcelku.

Flannel coats of mail against the cold, 1793 Pověšená sukně, Hogarth, 1725

Hodně žen dnes šije sukně s páskem rozděleným na dvě poloviny, na každé s párem tkanic, protože se jim zamlouvá, že při nošení nevadí změna obvodu pasu. Tkanice zadní poloviny pásku váže vepředu a tkanice přední poloviny vzadu. Jednou jsem to tak zkusila, ale nebylo to příliš praktické - při oblékání se sukně courá po zemi, při nošení se prověšuje. Nemohu tvrdit, že se tento způsob nikdy nepoužíval, ale považuji to za poměrně nepravděpodobné, protože o tom neexistují obrazové ani písemné záznamy. Například návod z roku 1789 zmiňuje jen 1,5 metru tkalounu, což není dost na uvedený způsob vázání. Rovněž dochované prošívané sukně, které mají rozparky dva rozparky a dva páry tkanic, mají tkanice tak krátké, že můžeme předpokládat, že se svazovaly na bocích a ne vepředu a vzadu.

Existuje ale i jiný způsob jak nosit stejnou sukni i když přiberete nebo zhubnete. V MET Museu je sukně 18. století, která má pásek naskládaný do tkalounu, pouze prvních a posledních zhruba 30 cm se stahuje tkanicí v tunýlku (další podobnou sukni mají z poloviny 19. století zde). Většina obyčejných těhotných žen si s obvodem pasu moc hlavu nelámala a jednoduše si sukni vytáhly přes břicho nahoru.

Sukně z MET Museum Těhotná dívka v Rake's progress, Hogarth 1735

Amerika a Evropa v 18. století - úvodní stránka
web by Klara Posekana


česky / english

podívej se na FB

piš na klara.parolkova )( seznam.cz