Kalhoty
Chtěla jsem ušít obyčejné kalhoty z období 1740 - 1755. Nejdřív jsem si odpověděla na pár otázek:

Můžu použít hnědý len? - Ano, i když jsou běžnější vlněné kalhoty, len se taky používal a na tmavě hnědo ho lze obarvit vlašskými ořechy.

Měly by mít podšívku? - Není to naprosto nezbytné, ale většina kalhot jí má, navíc, když nehodlám šít ještě spodky, bude se hodit.

Jaké použít knoflíky? Potažené stejnou látkou jaká je na kalhotách byly zcela běžné, navíc jsou lehčí než kovové, což je u tenčí látky výhodou.

Jak by měly vypadat kapsy? Určitě by měly být v bočních švech a další vepředu - buď s odklápěcím vstupem nebo s klopami.

Jaký poklopec? V této době byl běžnější úzký, zapínaný na knoflíky.

Jak spínat manžety pod kolenem? Přezky byly určitě nejrozšířenějším způsobem, ty jsem ale nechtěla, a tak jsem se inspirovala u portrétu Davida Moriera, který nakreslil Paul Sandby v roce 1753 a udělala tam jen řadu knoflíků.


Paul Sandby: Umělec David Morier, 1753, ze sbírek Royall Collection Trust

Střih:
Vycházela jsem z velmi dobře popsaného střihu na stránkách marquise.de, jen jsem upravila délku a šířku nohavic. Detaily jsem udělala podle dvou kalhot popsaných v knížce Costume Close-Up a řady fotek z muzejních sbírek.
Nastřihla jsem z vrchní látky vždy dvakrát (levý a pravý) přední díl, zadní díl, pásek, proužek lemující bok přední kapsy a manžety pod koleno, jednou jsem střihla poklopec. Z podšívky jsem opět dvakrát nastřihla přední i zadní díl a pásek. Z pevnějšího plátna jsem střihla čtyřikrát váčky bočních kapes, čtyři váčky předních kapes, dvakrát pásek (díl je o horní švovou záložku užší a o obě švové záložky kratší než díly z vrchní látky a podšívky), dvakrát proužek na podložení knoflíků na nohavicích, dvakrát o něco širší proužek na podložení dírek na nohavicích a jednou proužek do poklopce.

Postup šití:
Podšívku levé nohavice jsem položila lícem k sobě a sešila celý vnitřní šev a vnější jen do místa, kde začíná dole na nohavici rozparek (na fotce není vnitřní šev sešitý celý - počítala jsem s úpravou šířky nohavice). Totéž jsem opakovala s pravou nohavicí a pak je sešila k sobě - začala jsem vepředu asi 20 cm od kraje (délka poklopce) a skončila 10 cm od kraje vzadu (délka rozparku). Podšívku jsem nechala "poruby".
Na lícovou stranu předního dílu jsem přiložila jednu polovinu kapsového váčku, přišila, rozžehlila, váček přehnula na ven. Totéž jsem opakovala se zbývajícími díly i kapsovými váčky.
Na lícovou stranu předního dílu jsem položila přední kapsový váček a nahoře a podél rozparku kapsy prošila.
Kapsový váček jsem obrátila na rubovou stranu předního dílu. Na druhou stranu rozparku jsem přišila tenký proužek z vrchní látky tak, aby švová záložka byla z rubu.
Okraje všech kapes jsem zpevnila prošitím stehem, kterému se ve francouzštině říkalo "přes ruku" - z rubu na líc jde jehla šikmo, zpátky rovně, na lícu je tak řada rovných stehů, na rubu šikmých.
Na přední kapsy jsem položila zadní díly kapsového váčku a přišila - spodní stranu a jednu boční (u poklopce) oba díly kapsového váčku k sobě, druhou boční stranu jsem přišila zadní díl kapsového váčku k proužku svrchní látky (kraj proužku jsem na kapse založila dovnitř a prošila tedy skrz tři vrstvy) a horní strana zůstala zatím volná.
Pohled na kapsu z lícu, je vidět prošití předním stehnem, kterým jsem přichytila zadní díl kapsového váčku k proužku vrchní látky u kraje kapsy.
Položila jsem přední i zadní díl nohavice na sebe, lícem dovnitř. Prošila jsem po obvodu váčky bočních kapes a pokračovala jsem dolů po vnější straně nohavice až k místu, kde bude začínat rozparek u kolene, v těchto místech jsem nechala o něco větší švovou záložku. Pak jsem sešila vnitřní stranu nohavice (opět na fotce nedošito z důvodu plánovaného zúžení)
Vrchní látku jsem obrátila na líc, podšívku jsem nechala poruby, vložila je do sebe a stehem "přes ruku" sešila v oblasti zadního rozparku a poklopce. Pak jsem si připravila poklopec - proužek látky podélně přehnutý s vloženou jednou vrstvou výztuže, na jedné delší straně sešitý, na druhé jen prošitý předním stehem, spodní okraj obšitý stehem používaným na knoflíkové dírky, horní nezačištěný. Vyšila jsem si do něj dvě horizontální knoflíkové dírky a všila ho na vnitřní stranu kalhot tak, aby pod předním dílem kalhot mírně vykukoval.
Nastříhané díly pásku jsem si poskládala na takto: nahoru pevnější plátno, vrchní látka rubem nahoru, vrchní látka předního a zadního dílu lícem navrch, podšívka obou dílů rubem navrch a úplně vespod podšívka pásku rubem navrch. Kratší strana pevnějšího plátna lícuje s krajem předního i zadního dílu kalhot, ostatní díly (vrchní a podšívka jsou posunuté tak, aby zbylo na švovou záložku).
U předního dílu je potřeba si dát pozor, aby se k pásku nepřišila klopa přední kapsy, zadní díl kalhot i podšívka jsou delší než zadní polovina pásku, proto se naskládají do několika skladů.
Pásek jsem přišila, rozžehlila a těsně u okraje znovu všechny vrstvy (s výjimkou podšívky pásku) prošila předním stehem. Teprve pak jsem vrchní látku a podšívku složila kolem tužší látky a prošila stehem "přes ruku."
Mezi vrchní látku a podšívku u nohavicového rozparku jsem vložila proužky tužší látky (měla by končit zhruba na šířku švové záložky od kraje) a prošila stehem "přes ruku".
Pak jsem tužší látku poblíž kraje prošila předním stehem tak, aby nebyl na líci vrchní látky téměř vidět.
Zadní díl je v místě manžety trochu rozšířený, knoflíky tak budou vycházet akorát do konce knoflíkové dírky.
Spodní okraje vrchní látky i podšívky zahnula dovnitř a prošila stehem "přes ruku". Pak jsem u manžety zažehlila okraje dovnitř a předním stehem jí přišila po obvodu nohavice tak, aby nepatrně přečuhovala. Úplně nakonec jsem pak vyšila všechny knoflíkové dírky (tři na pásku, dvě na poklopci už byly, dále dvě na klopách předních kapes a čtyři na každé nohavici), přišila knoflíky a vyšila dva páry dírek na šněrování na zadní straně pásku.

Hotové kalhoty:

Amerika a Evropa v 18. století - úvodní stránka
web by Klára Posekaná


podívej se na FB

piš na klara.parolkova )( seznam.cz