Polévky
Receptů na polévky není v kuchařkách mnoho. V řadě z nich a také v dalších jídlech se používá vývar.

Tažený hovězí vývar
(Art of Cookery, s. 13)
Na dno hluboké pánve polož kus slaniny, na něj rozlož maso nakrájen na tenké plátky, přidej mrkev a na dvě až tři minuty zakryj. Pak na to nalij vroucí vodu a přidej koření, cibuli, bylinky a trochu kůrky opečeného chleba. Vař pozvolna a zahusti kouskem másla obaleným v mouce. Když je vývar podle tvé chuti, osol ho a přeceď. Slaninu můžeš vynechat, pokud ti nechutná.
Tažený hovězí vývar

Hovězí vývar
(Art of Cookery, s. 96)
Uvař maso s kusem chlebové kůrky, muškátovým květem a svazkem petrželky. Když je maso měkké, dej na talíř topinku nakrájenou na kostky, maso a zalij to vývarem.
(Úplně jednoduchá a výborná polévka, jen je potřeba osolit.)
Hovězí vývar

Nezanedbatelná část vývarů je z několika druhů masa, kromě hovězího se používá i telecí, skopové nebo drůbeží.

Skotský ječný vývar
(Art of Cookery, s. 97)
Hovězí kýtu nasekej na kusy, uvař s mrkví a chlebovou kůrkou do zpola měkka. Pak přeceď a vrať do hrnce s ječmenem, nadrobno nakrájeným celerem, cibulí, svazečkem bylinek, trochou nasekané petrželky a pár květy měsíčku. Nech to vařit asi hodinu, pak přidej kohouta nebo jinou drůbež, vař, dokud není vývar dobrý, pak osol a než pošleš na stůl, vyndej cibuli a bylinky.
(Květy měsíčku nejsou v zimě moc dobře k sehnání, tak jsem v polévce vylouhovala sáček s měsíčkovým čajem z lékárny.)
Skotský ječný vývar

Receptů na polévky s hrachem je v kuchařce opravdu hodně, ve všech je přidaná máta.

Bílá hrachovka
(Art of Cookery, s. 95)
Vezmi libovější hovězí z nohy, nasekej na kusy a dej vařit se slaninou, svazkem bylinek, celým pepřem a hojným množstvím sušené máty. Přidej zelenou nať z celeru a loupaný hrách, zakryj a nech vařit. Pak jí přeceď do čistého hrnce a přidej nadrobno nakrájený celer. Nakonec nakrájej na kostičky prorostlou slaninu a chleba, osmaž do křupava, nasyp do mísy, polévku osol, vlij do mísy a navrch rozemni trochu sušené máty.
(Nenechte se jako já zmást návodem na obalu sáčku s hrachem - i loupaný se musí vařit rozhodně déle, než inzerovaných 20 minut.)
Bílá hrachovka

Kromě masových vývarů jsou v kuchařce i hrachovky (a další polévky) pro postní období, do kterých se přidávají pouze ryby a zelenina. Nejjednodušší recept na postní hrachovku je následující:

Zelená hrachovka
(Art of Cookery, s. 113)
Vem starý zelený hrách a uvař ho doměkka, pak přeceď přes síto a do vývaru přidej vařit mladý hrášek. Mezitím propasíruj zadní stranou lžíce starý hrách přes síto, a když je mladý hrášek hotový, přidej do polévky propasírovanou kaši spolu s máslem, rozmíchej do hladka, osol a opepři. Můžeš přidat i osmaženou žemli a pokud to máš rád, vař chrách s mátou.
Zelená hrachovka

Během postu se mohly jíst i sladké polévky - mandlová, kroupová a nebo rýžová:

Rýžová polévka
(Art of Cookery, s. 116)
Pozvolna uvař ve vodě rýži s kouskem skořice doměkka, pak skořici vyndej, nastrouhej trochu muškátového oříšku, oslaď a nech vystydnout. Stluč vaječné žloutky s bílým vínem, vlij k rýži a za stálého míchání pozvolna uvař. Když je dost hustá, servíruj, ale nezapomínej míchat, aby se nesrazila.
(Chuťově je to podobné řídké ovesné kaši - tedy nic moc.)
Rýžová polévka

Amerika a Evropa v 18. století - úvodní stránka
web by Klára Posekaná

podívej se na FB

piš na klara.parolkova )( seznam.cz