Kuchařské knihy
Knihu Art of Cookery made Plain and Easy (Umění kuchařské prosté a jednoduché) sepsala a v roce 1747 v Londýně vydala Hannah Glaze. V první kapitole se věnuje základní přípravě jednotlivých typů masa a zeleniny, dále pokračuje složitějšími pokrmy z masa, jednoduchými večeřemi, polévkami a postními jídly převážně ze zeleniny a ryb. Recepty na nákypy, knedlíky a plněné koláče zahrnují sladká i slaná jídla. Neopomíjí ani návody na výrobu uzenin, těstovin, octa i různých druhů kečupů, pečení chleba a pečiva, sušení a zavařování ovoce, nakládání zeleniny, domácí vína, vaření piva a destilaci alkoholických nápojů. Samostatné kapitoly věnuje stravě nemocných, lékům, receptům užitečným pro kapitány lodí a také kritice francouzské kuchyně. V dále radí jak vybírat suroviny a kdy jsou k dispozici (na trhu nebo uskladněné), na závěr připojuje pěkně zpracovaný rejstřík.

Z 18. století je známá a dostupná celá řada kuchařek (viz. například seznam na stránkách Larsdatter nebo blogu Savoring the Past), Art of Cookery je ale výjimečná tím, že byla přímo určená nepříliš zkušeným a školeným sloužícím. Autorka se snažila, aby recepty byly jednoduché a ne příliš drahé, hlavně ale jednotlivé postupy detailně vysvětluje a upozorňuje na možná úskalí, což je velkou výhodou.

Když se v následujících článcích odvolávám na Art of Cookery, jde o vydání z roku 1780 dostupné na Google. V některých případech ještě pro doplnění používám kuchařku The Lady's Assistant for Regulating and Supplying the Table…, konkrétně vydání z roku 1787, opět z Google. Její autorka Charlotte Mason přejala celou řadu receptů od Hannah Glaze a další přidala svoje vlastní. Velmi zajímavých je ale prvních zhruba sto stránek, s návrhy na kombinace servírovaných pokrmů - od jednoduchých rodinných večeří až po opulentní hostiny. Vybírala jsem hlavně recepty jednodušší recepty, na které nebyly potřeba těžko dostupné suroviny jako například lanýže.

Amerika a Evropa v 18. století - úvodní stránka
web by Klára Posekaná

podívej se na FB

piš na klara.parolkova )( seznam.cz