.

Od hlavy k patě - oblečení Apačů 1870 - 1910


Detaily dobových fotografií s komentářem ukazují oblečení typické pro západní Apače v období posledních válek na konci 19. století a krátce po nich. Po najetí kurzorem myši na obrázek se objeví jméno Apače, jméno fotografa nebo atelieru a rok pořízení snímku, pokud jsou známy.OBLEČENÍ MUŽŮ

Nejběžněji se setkáme s šátkem obvázaným kolem čela, někdy je jeden cíp je přetažen přes temeno hlavy. Šátek může být jednobarevný i vzorovaný.

Různé styly vázání šátků, někteří muži jsou i prostovlasí, případně mají klobouky či válečné čapky.

Neobvyklé uvázání šátku s uzlem na čele.

Oblíbené byly klobouky bělošské provenience, plstěné i slamáky.

Tradiční polokulovité válečné čapky zdobené peřím a malbou nebo výšivkou z korálků. Přivázné pomocí řemínků pod bradou.

Starší střih košile: široké nabrané rukávy, úzký límeček stojáček s rozparkem, "spadlé švy".

Někdy se přes košili nosila tmavá vesta.

Vlevo modernější střih košile: úzké rukávy i tělo, na bocích rozparky, spodní okraj buď rovný nebo zakulacený. Na pravém obrázku vidíme oblíbené vrstvení košil - někdy je vzorovaná vespod, jindy navrchu.

Vesta má typický střih - vepředu vybíhá do dvou malých špiček.

Další možné střihy a vzory látek používané na košilích.

Klopy vesty jsou zdobené medailemi.

Většina košil má čistě evropský střih, s typicky apačskými detaily se setkáme spíše vyjímečně. Na obou fotkách vidíme do švu nad rukávem vsazené volánky. Na fotce vpravo jsou navíc i další aplikace.

Aplikace na rukávu a nad opaskem. Viděla jsem i podobnou zubatou aplikaci všitou do švu mezi horní částí rukávu a límcem.

Apači někdy nosili obyčejné bělošské kabáty. Několik málo zvědů se nechalo vyfotit v kožených kabátcích zdobených korálky a kovovými cvočky.

Bederky byly většinou z širokého pruhu tenké, světlé látky. Vzadu delší a roztažené téměř až k bokům, vepředu kratší a užší. Někdy měly na sobě i třásně.

Není jisté, zda opravdu nosili deku ovázanou okolo beder, nebo jestli to měli jen kvůli fotografování.

Není vyjímkou vidět silné pletené podkolenky obuté do mokazínů, často proužkované.

Po zajetí Apači přejímali do svého šatníku ještě více bělošského oblečení, mezi kuriozní kusy patří například beranice a svetr kolem pasu.morrigna.xaint.net pište na: klara.parolkova (zavinutec) seznam.cz